Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście: 2

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 2,438

· Najnowszy użytkownik: atthewcah


NASZ FANPAGE

Zobacz temat

 Drukuj temat
Bartek
Witam.Tamperatura wody w krakowskiej Wiśle to 20 st. Zastanawiam się czy sumy są już po tarle i można liczyć na dobre brania od 1 lipca?Pozdrawiam Bartek
 
Arek Pawlak
Nie zastanawiaj się, tylko 1 lipca nad wodę. Okres ochronny na suma w Polsce jest jednym z bardziej restrykcyjnych w Europie (o ile nie najbardziej). .. Istnieje teoria, że sumy podczas tarła nie biorą, ino na szarpakaU, więc jeśli jeszcze będą w trakcie tarła, to stosując dozwolone metody, raczej im krzywdy nie zrobisz;)
pikefinder.pl/images/pikefinder.jpg Pozdrawiam, Arek
 
www.pikefinder.pl
tomek sztanka
Sum jest dawno po tarle.
 
Lucas
Nie był bym tego taki pewien. W tym roku pogoda nie za bardzo sprzyjała.Podejrzewam, że nie wszędzie i nie wszystkie ryby się wytarły. Na bieżąco obserwuje temp wody. Były dwa momenty kiedy mogły mieć tarło przynajmnie u mnie na Wiśle, Pierwsz to początek maja ale podejrzewam, że jeszcze nie były przygotowane, drugi to początek czerwca i myślę, że wtedy mogło dojść do tarła. Sum w Polsce niestety co roku się nie wyciera. Mam nadzieje, że w tym roku tak, bo np duże nie wytarte samice są praktycznie nie do złowienia.
 
tomek sztanka
Tam gdzie jest zimna woda wytrze się za rok albo ją będzie gubić, w rzekach o niższej temperaturze szuka cieplejszych miejsc a jest ich sporo zbiorniki retencyjne, zapory, ujścia kanałów, rozlewiska, wczesne zastoiska, cofki, zwaliska, jamy w burtach i po starych żeremiach/samiec wachluje wodę do gniazda/. Jeśli tarła nie odbywa w tym roku to kiedy? Naukowo od 15-20 stopni. Tylko raz złowiłem samicę z ikrą jako przyłów. Ryby się przystosowują, lepiej niż ludzie...
 
Lucas
Raczej 19-20 st odbywa się tarło. Przy 15 st. się inne gatunki wycierają. Jak nie mają warunków to się nie będą tarły wcale.
 
tomek sztanka
To książkowe 19-20! to najlepsze warunki. Nigdy nie uprawiałeś seksu w niesprzyjających warunkach? Jak by tak było to w niektórych zimniejszych wodach w ogóle suma i sumika by nie było. Jak sum się wytrze w 16 stopniach to inne gatunki w 13 st, sum jest jedną z najstarszych ryb, przystosował się świetnie i wykształcił swoje zmysły.
 
Koz@k
Poniżej 20 st się nie wytrze, prędzej poszuka nasłonecznionej płycizny albo miejsca sztucznie podgrzanego np. przez beton który jak radiator odda ciepło słońca wodzie. Temperatura ma związek z inkubacją jaj i hormonami, inną sprawą jest to że ryby seksu nie uprawiają bo im nie ma co stanąć. P
Łowię, analizuję, poprawiam.. i łowie jeszcze więcej.
Determinacja to mój atut.

IZachęcam do polubienia mojego funny page na FBI
https://www.faceb...hobsessive
 
Lucas
Tomek mi warunki nie przeszkadzają ale z samicami jest różnie D
 
tomek sztanka
Nie pisałem o rybim seksie, chyba że Lucas jest z pod znaku Ryb...
Co do inkubacji to jak by musiało być 20 st. to łososiowate i te arktyczne wyginęły by. Co do hormonów to dalej nikt nic nie wie u ryb.
Z tego co kiedyś wyczytałem to szyszynka tym steruje w wytwarzaniu melatoniny, tylko czy w to wierzyć? Jako Tomek...to ja w większości wypadków muszę dotknąć...&
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.06
18,630,176 unikalne wizyty