Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście: 4

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 2,435

· Najnowszy użytkownik: Maciek6614


NASZ FANPAGE

Zobacz temat

 Drukuj temat
Jan Brzozowski
Czas świąteczny, więc podaję mój sprawdzony od lat przepis na solankę do peklowania mięska, które chcemy uwędzić.

Do szynek i boczków solankę robię zawsze tak samo, to znaczy:

woda - ilość zależna od ilości szynek
sól peklowa - w zależności od ilości wody (na opakowaniu jest napisane, na ile litrów wody)
jarzynka - na oko
sól zwykła
czosnek - kilka ząbków
liść laurowy - 4 lub 5 sztuk
ziele angielskie - kilkanaście ziaren
majeranek - małą garść

Całą mieszaninę robię następująco:
Do wody wsypać odpowiednią ilość soli peklowej, jarzynki "na oko", dodawać zwykłej soli ciągle mieszając. Miarą nasycenia solanki jest jajko lub ziemniak, to znaczy wkładam jedno lub drugie do solanki i dodaję soli, dopóki jajko (lub ziemniak) nie zacznie odrywać się od dna. Następnie dodajemy resztę przypraw i możemy wkładać szyneczki. Należy pamiętać, aby były całe zanurzone w solance. Moczymy je od pięciu do ośmiu dni (zależy to od temperatury i wielkości szynki) następnie po wyjęciu płuczemy i obsuszamy. Następnie wędzimy na zimno lub gorąco, jak kto woli. Ja do wędzenia używam zwykłej beczki 200l.
Smacznego
Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Longin Bojanowski
Jak bym czekał na Twój przepis to by było na Nowy rok a nie na święta.Z
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
Jan Brzozowski
Na nowy rok też się przyda. I na święta (wielkanocne) P
Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Robert
Moja sprawdzona receptura na solankę
składniki;
Mięsiwo
- karkówka,schab,boczek,szynka,łopatka,polędwiczka,golonka ,podgardle,pachwina,żeberka,kosci ,kurczak,tzw. ćwiartki kurczaka,pierś indyka,
Woda
sol peklowa
cukier
czosnek
kolendra
pieprz w ziarnach
jałowiec w ziarnach
goździki
listek
ziele ang
majeranek

1L.wody- 60g soli peklującej kupowanej na kg na targu
1 łyżeczka cukru
to tyle bo reszta zależna od tego co kto lubi

Wykonanie
Myje dokładnie mięsko pod bieżąca woda
Do naczynia -kamionka-gliniak-gar emaliowany
układam ciasno mięsiwo
Zalewam taka ilością wody by nic nie wystawało
Wyjmuje mięsiwo i wlewam wodę do pojemnika z podziałka
Juz wiem ile trzeba wody (zawsze zaokrąglam do góry np jak jest 1,3l to do 1,5L,a łatwiej wtedy przeliczyć sol

Po odmierzeniu wlewam z powrotem do kamionki i daje sol - cukier i resztę składników tak jak wyżej wedle gustu .
JA lubię dużo czosnku,jałowca,kolendry,
Wkładam do lodówki i trzymam min 10 dni
Ja nie używam większych kawałków mięsa niż 2kg ,jeszcze nigdy nie miałem tkz oczka (sine miejsce w środku wyroby spowodowane tym ze solanka nie dotarła do środka.
 
Beno Grudner
...pachwina..? Ł
 
Robert
Tak a co nie lubimy, to nie wiemy co dobre np. w bigosiku,to dodam jeszcze ze słoninę tez wędzą ale ja jeszcze nie próbowałem .
 
Beno Grudner
Słoninę sam wędziłem, pychotka, tylko pierwszy raz spotykam się z częścią konsumpcyjną świnki, zwaną "pachwiną", we Wrocławiu jeszcze się nie spotkałem z takim wynalazkiem w sprzedaży, ale w miastach g.. wiedzą, co dobre M
 
Robert
Beno jak zapewne wiesz ,człowiek cale życie sie uczy a i tak niedoinformowany umieraI
Pachwina czyli tłusty kawałek tuszy wieprzowej z
okolic pachwin i brzucha
Pachwina wędzona
www.blazowiak.ebiznes.fm/tiny_mce/uploaded/pachwina_wedzona.jpg



przepis inny niż wedzenie

Pachwina wieprzowa z nadzieniem z mięsa
1kg wieprzowej pachwiny
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
1 filiżanka mleka
Nadzienie:
25 dag siekanego wieprzowego mięsa
12,5 dag siekanej polędwicy
1 jajo
1 bułka
1 cebula
natka pietruszki
pieprz
sól
Naciąć kieszeń w pachwinie i nanacinac grubą skórę na słoninie, usunąć
cienką warstwę tłuszczu, w ten sposob uzyska sie miejsce na nadzienie
Nadzienie: siekane mięso wymieszać z jajem, namoczoną bułka, posiekaną
cebulą i natką, doprawić solą i pieprzem
Nadzieniem napełnić kieszeń i zaszyć
Usunięty tłuszcz pokroić w kostkę , roztopić i na nim ze wszystkich stron
obsmażyć mięso.
Podlać wodą i piec w piekarniku w umiarkowanej temperaturze min. 90 stopni
Sos z pieczenia rozcieńczyć małą ilością wody i zagęścić mąką ziemniaczaną
rozprowadzoną w mleku
Podawać z ziemniakami z wody. Pieczeń jest również bardzo smaczna na zimno
Edytowane przez Robert dnia 24.12.2013 08:15
 
Slawomir Tabor
Sine mięso w wędzonkach nie świadczą o niezapeklowaniu .
Nie robiłem wędzonki z 5 lat powód młodzi mało jedzą mięcha.
Przepis na sos do peklowania.
10 litrów wody przegotowanej ostudzonej.
Sypać soli do oporu aż zacznie jajko wypływać . Czosnek ,listek laurowy pieprz w całości. Mięso powinno być codziennie obracane i dociśnięte deską z kamieniem. Oczywiście sos w kamiennym naczyniu , temperatura otoczenia 10 max 15 *C
Boczek , słoninkę małe szynki wyjmuje po trzech dniach .Szynki duże po tygodniu .Nie używam siatek tylko sznurek bawełniany gruby i ręcznie plotę siatkę bardzo mocno o oczkach 3 cm .
Zaczynam wędzić gorącym dymem z 15 min. później do 2 godzin .
Moje wędzonki były zawsze mocno przywędzone lobię ten zapach i smak . Pod wiszącymi szyneczkami kładłem miskę na którą skapywał tłuszczyk , super dodać później do fasolówki lub fasolki po bretońsku.Do wędzenia używałem zawsze drewna świeżo ściętego olchy na koniec można dodać świeżą gałązkę jałowca . Nie dodawałem nigdy żadnych wynalazków wiśnia czy dąb.
Mięso parzyłem nie gotowałem. Tyle godzin ile waży i jak ktoś woli można zahartować po parzeniu w zimnej wodzie trzymając do ostudzenia . Ja lubię szyneczki chrupkie więc trochę przeparzałem
Dla tych którzy lubią bardzo soczyste wyroby proponuje parzyć szynkę 2 kg. godzinę i w tej wodzie zostawić do ostudzenia .
Robiąc własne wędliny róbcie żeby było smacznie i zdrowo nie patrzcie na straty. Dobra szynka która będzie bez lodówki leżeć miesiąc straci w czasie wędzenia i parzenia 50 % wagi coś za coś.
Powodzenia.
Bez zacinania nie ma łapania.
Życie ucieka szybciej niż duży sum na haku.
Najbogatsi ludzie to Ci którzy handlują nadzieją a PZW w szczególności .
Urodziłem sie w komunie .Trochę pożyłem i umrę w kolorowej komunie .
 
Robert
Sławku jak to tak
zwane szare oko w środku wędzonki to nie jest przyczyna nie do peklowania.?
A czego, mógłbyś mnie oświecić .
 
Beno Grudner
Z tego co mi wiadomo, szare oczko powstaje, jak się pekluje mięso bez nastrzykiwania, albo nastrzykiwanie było niedokładne.. Ja mięcha nie nastrzykuje, i takie oczko zazwyczaj jest, ale ani mi, ani "degustatorom" to nie przeszkadza U. Raz starsza pani, znajoma mojej ś. p. babci powiedziała, że bardzo dobrze, jak w środku jest szare oczko, bo wiadomo wtedy, ze wędlinka swojskiej roboty M
 
Robert
Ja tez nie nastrzykuje .Wlasnie potwierdzasz to co ja mowie .Nastrzykiwanie ma na celu lepsze dotarcie solanki (saletry)do każdego miejsca w mięsie
Sa dwie przyczyny oka (według mnie)
1- za słaba solanka
2-za krotki czas leżakowania mięsiwa w solance.
 
Slawomir Tabor
Robert saletrę kiedyś ludzie stosowali aby mięsko miało ładniejszy wygląd i lepiej się zapeklowało ale nie było to zbyt zdrowe. Teraz nam wmawiają że jest to obojętne dla zdrowia ,
Azotan sodu i potasu saletra sodowa E251 lub potasowa E252 ,
azotan sodu- nitryt E250.
Ja nigdy nie stosowałem saletry . Wiele razy miałem takie szare oczko po środku szynki i zmiany w smaku nie było wolę to niż się truć .
Bez zacinania nie ma łapania.
Życie ucieka szybciej niż duży sum na haku.
Najbogatsi ludzie to Ci którzy handlują nadzieją a PZW w szczególności .
Urodziłem sie w komunie .Trochę pożyłem i umrę w kolorowej komunie .
 
Szymon Kabacinski
Post jest kurna mać ! D
 
Jan Brzozowski
Robert Godles napisał(aM

Ja tez nie nastrzykuje .Wlasnie potwierdzasz to co ja mowie .Nastrzykiwanie ma na celu lepsze dotarcie solanki (saletry)do każdego miejsca w mięsie
Sa dwie przyczyny oka (według mnie)
1- za słaba solanka
2-za krotki czas leżakowania mięsiwa w solance.


Dokładnie, Robert. Ze wskazaniem na punkt drugi.
Życzę wszystkim sumów 2+ pozdrawiam, Tetryk I U
 
Marek Bukowski
Święta nie święta uwędziłem trochę mięsiwa i kiełbasy na wyjazdy a w tym czasie żywca połowiłem. sumowapasja.pl/images/imagehost/381b57682dcf9b4b4760ef944679d600_resized.jpg
 
Slawomir Tabor
Już wiem dlaczego tak dobrze wyglądasz .H
Wygląda apetycznie ale żeby samemu to wszystko zjeść .
 
tomek sztanka
Właśnie przeczytałem całość i jestem w lodówce. Ten temat nie może być widoczny po 22!!!
 
Marek Bukowski
Dobrze to wyglądałem dwa lata temu ,teraz 12 więcej trochę przez te świecące żarcie ze sklepu Tetryku ty jeden H .
 
Robert
Panowie a sprawdzone przepisy i sposoby wędzenia RYB ,jak ktoś wędzi i ma doświadczenie w temacie . to pisać bo nie chce się uczyć na własnych błędach
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.10
18,686,620 unikalne wizyty