Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na SUMOWA PASJA - Forum sumowe - Forum wędkarskie o sumach
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Goście: 2

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 2,435

· Najnowszy użytkownik: Maciek6614


NASZ FANPAGE

Zobacz temat

 Drukuj temat
Robert Pytka
Od dawna marzyła mi się wędka z pełnego szkła . Kto łowił na „ Germinę „ wie co mam na myśli . Opinia wędki nie do zajechania i służącej całymi dekadami jest cały czas obecna wśród wędkarzy . Przyszedł czas na realizację projektu . Założenia są raczej mało skomplikowane . Kij do metody wertykalnej dł. ok 180 cm, tani, niedrogie komponenty ale spełniające swoje zadanie . Generalnie ma to być kij do totalnego skatowania w warunkach łowienia rzecznego suma pod stałoszpulowiec .

Blank – kupowanie Lamiglasów czy Batsonów nie wchodziło w grę nie tylko z powodów budowy blanku ale przede wszystkim kosztów . Poza tym chyba bym się zapłakał jak by coś się stało dla takiego kija . Padło więc na najtańsze dostępne konstrukcje. Miałem do wyboru trzy kije dł. 270 cm . Tokoz 50 zł , Shark 42,90 zł , Crocodile 38 zł .
sumowapasja.pl/images/imagehost/78b6f987bf87870ce0b23473bd7c04cb_resized.jpg

sumowapasja.pl/images/imagehost/90dc13dfd60ec69b91414ce32d86cee6_resized.jpg

Tokoz odrzuciłem na wstępie gdyż było mi go szkoda zniszczyć , ma bardzo dobre parametry do wędki trolingowej ( może w przyszłości) . Shark i Crocodile mają w opisach te same parametry 100- 250 gr. , ale różnią się od siebie . Crocodile jest cieńsza i delikatniejsza , więc ona jako druga odpadła . Pozostał Shark z którego po oskrobaniu zrobiłem dwa elementy , które posłużą do wykonania kija . Odcinek ok 60 cm który posłuży do zrobienia dolnika i główna sztyca dł 130 – 135 cm na której będą zamontowane przelotki .

Przelotki – Batson Forecast Hard dwustopkowe BUDLG rozm. 30 , 25, 20 , 16 , 12, 10 , 10 i szczytowa ALPS Hard XBPPLT10R 3,6 mm.
Pianka eva
Końcówka gumowa
Uchwyt DPS M20B

sumowapasja.pl/images/imagehost/bccb946380a98235698597179474ead9_resized.jpg

sumowapasja.pl/images/imagehost/c9f71c2aa06f3ab28eee9b846b87c106_resized.jpg


Rurka z stali nierdzewnej – tutaj niestety pojawił się największy problem . A mianowicie jakie wykonać łączenie elementów . Wybrałem łączenie put-in dwóch różnych materiałów ( włókno szklane osadzone w rurce z metalu) . Niestety skuwki w takich rozmiarach są niedostępne , a nic innego nie przyszło mi do głowy .
Edytowane przez Robert Pytka dnia 15.02.2016 00:04
 
Longin Bojanowski
Skuwki są
tu masz rozmiary
Ferrule Size Female ID Male ID
4.0 4.0mm 3.3mm
4.5 4.5mm 3.9mm
5.0 4.9mm 4.4mm
5.5 5.5mm 4.9mm
i dalej az do 20 mm co 0,5. Tylko trzeba zza wody ściągać.
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
Robert Pytka
No dobra . Tylko jak ustalić rozmiar . Rozumiem że sztyca to część męska dolnik żeńska . Więc jeżeli sztyca na końcu ma 9,8 mm to rozmiar skuwek to 11 ?

http://www.mudhole.com/Reinforced-Brass-Ferrules-Chrome-Plated?quantity=1&custcol24=15
 
JanuszKR
Mam tego Crocodile, niestety teraz już do remontu D
Ten kij jest taki miękki, że nie mogłem zerwać zrywki przy kończeniu zasiadki !
Po wielu próbach nieroztropnie chwyciłem drugą ręką za ten łącznik z nierdzewki i wtedy już obciążenia zostały na szczytowym segmencie tylko i złamał się blank na wejściu do łącznika. Trzeba teraz będzie ją trochę skrócić.

Ciekawi mnie jak oskrobałeś go z lakieru ? Po prostu papier ścierny ?
Podoba mi się wizja zrobienia takiego oldschoolowego kija, a teraz jak już mam z nim grzebać to warto coś pomyśleć.

Oglądałem również ostatnio pokaz szklaka w ofercie nowej firmy muchowej "Ego" i tam brak lakieru motywowany był tym, że "lakier swoje waży" &
 
Robert Pytka
Oskrobany za pomocą noża i wygładzony papierem ściernym ( zacząłem od 320 a skończyłem na 800 , bez maseczki i fartucha odradzam ) Lakierowanie faktycznie zwiększa wagę ale są inne metody . Stara szkoła uczy wcierać epidian i tak zrobiłem ( trzy warstwy, dwie pierwsze przecierane papierem 2000 ) . Jest ok.
 
Longin Bojanowski
Gdzies mi uciekło,
myślę, że tak te dziesiąte to pewnie nie problem , można podwinąć pod skuwką.
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
Lucas
Szklak fajny do łowienia w dryfie. Będę bacznie obserwował temat U
 
pepe79
Jeśli kijek ma być 1,8m to osobiście nie bawiłbym się w żadne skuwki/złącza, a po prostu obie części skleił na amen.
Nie wiem jak te skuwki z Mudhole, ale kiedyś próbowałem "przeciążyć" tego typu patyk i... złamałem. Strzeliła właśnie skuwka (część żeńska).
 
Robert Pytka
Widzisz Pawełku mnie też nie do końca przekonuje ta skuwka , nawet informacja że rozmiar 10 czy 11 jest wzmocniony . Zrobię tak : zamówię taką skuwkę i jak przyjdzie to zobaczę , jeżeli będę miał wątpliwości to część żeńską wzmocnię sam ( nakleję ma nią jeszcze rurkę np aluminiową ) . Jeżeli to nie wypali to będę się trzymał planu pierwotnego i łączenia dwóch materiałów ( włókno szklane i rurka z kwasówki )

A jeżeli chodzi o jedno składy to nie przejdzie po prostu nie lubię . U mnie musi być w pokrowcu w bagażniku , tam jest jego miejsce. &
 
Slawomir Tabor
Podajcie wymiary tych skuwek .
Bez zacinania nie ma łapania.
Życie ucieka szybciej niż duży sum na haku.
Najbogatsi ludzie to Ci którzy handlują nadzieją a PZW w szczególności .
Urodziłem sie w komunie .Trochę pożyłem i umrę w kolorowej komunie .
 
Robert Pytka
Mogę podać wymiary które znam . Część męska fi otworu 9,8 mm ( grubość sztycy ) i długość 10 cm .
 
Robert Pytka
Po ponad miesiącu , w końcu dotarły do mnie skuwki . Niestety w takiej formie się nie nadają do montażu na tego typu kijach ( są za krótkie ) . Ale już wiem jak to przekombinować tak aby było dobrze i solidnie .

sumowapasja.pl/images/imagehost/f27bac05e74221ae75cf7999f3ec15a9_resized.jpg
 
Mariusz Kulinski
Robert -dobry tokarz zrobi Ci takie złącze w godzinkę -nawet z kwasówki.
 
Robert Pytka
Mariusz pewnie tak . Jednak chciałem spróbować z skuwkami do wędek ( fabrycznymi ) , tak aby mógł ktoś z tego skorzystać . Poza tym myślę , że u tokarza wyszły by trochę grubsze , a na pewno część męska . Może następnym razem . T
 
Mariusz Kulinski
Paniom by przypasiło ,ale dzień kobiet już był C&
 
Robert Pytka
Wracam do tematu .

Jeżeli chodzi o skuwki to wymagały one wzmocnienia , wykombinowałem to tak , że po pierwsze przesunąłem oryginalne wzmocnienie ( co było łatwe ) do tyłu i całość umieściłem w rurce aluminiowej i skleiłem epidianem . Efekt wyszedł całkiem niezły , jedyny minus to , że łączenie zrobiło się ciaśniejsze , plus że sztycę można włożyć na 7 cm ( według zasad )

sumowapasja.pl/images/imagehost/4079eeae53813a843de489f17ecf2ae4_resized.jpg


Tutaj jeszcze zdjęcie z montażu uchwytu

sumowapasja.pl/images/imagehost/a2a70adcf43f34eb67c55c3485391bbc_resized.jpg


No i gotowy na testach

sumowapasja.pl/images/imagehost/c0e4be8bf00ff6fbc65c15e3a664080e_resized.jpg

Na końcu 170 gr

sumowapasja.pl/images/imagehost/51a8070da2c8d86c4c3152cc5ba4ac19_resized.jpg

Na końcu 5 kg przed oderwaniem

sumowapasja.pl/images/imagehost/53efca4852e096bf57c843d382f3377c_resized.jpg

5 kg w powietrzu

Moje odczucia co do kija są takie , że jest on w stylu " wyginam śmiało ciało " bardzo elastyczny , po podniesieniu 5 kg nie czuje się już zapasu mocy , niemniej nie ma problemu i nie jęczy przy tych 5 kg , pracuje cały kij i pięknie się ugina . Efekt jaki chciałem uzyskać osiągnąłem w 100% . Jeżeli miałbym się doszukiwać minusów to na pewno trzeba będzie się nauczyć odpowiednio zacinać , siłę przenieść na kołowrotek i druga sprawa to podbijanie główki, szczyt mógłby być bardziej sztywny ( ale to już zweryfikuje woda ). Radość Nie mogę się już doczekać testów na wodzie .
 
pepe79
I

#
 
Longin Bojanowski
No i piknie.I Jakie to długie wyszło?
Byłem kiedyś użytkownikiem FS. Ale wolę być tutaj.
LONIEK, "TETRYK II"
 
Janusz81
No to poleciałeś Panie #
CATCH & RELEASE
 
Robert Pytka
Dł 1,8 m
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.12
18,719,808 unikalne wizyty